4

26 kwietnia w Miasteczku Przyrody przy ul. Fabrycznej odbyło się „Spotkanie w Owadzieńcu”, w którym uczestniczyli uczniowie klas szóstych z czterech śródmiejskich szkół:  SP nr 29, SP nr 211, SP nr 12, SP nr 34.

Celem spotkania było przybliżenie wiedzy o owadach, poznanie znaczenia owadów w przyrodzie i dla człowieka , a także przezwyciężenie ewentualnych uprzedzeń i niechęci wobec tych stworzeń, no i oczywiście dobra zabawa.

Imprezę rozpoczął wyk ład „prof. Ważki” czyli p. Hanny Batko „Oko w oko z owadem” .

Prelekcja dotyczyła głównie zwyczajów i czynności życiowych wszędobylskiej muchy domowej. Owada dobrze znanego i bardzo nielubianego. Prelegentka starała się podkreślić  sukces ewolucyjny jaki osiągnęły muchy, doskonale przystosowując się do środowiska oraz rolę jaką pełnią ich larwy przyczyniając się do rozkładu wszelkiej materii organicznej . Można było się dowiedzieć, że odrażające zwyczaje  muchy plujki są wykorzystywane w kryminalistyce  a nawet medycynie. Uczestnicy mieli okazję za pomocą specjalnej lupy obejrzeć świat okiem owada, popatrzeć na muchę pod binokularem i obejrzeć larwy muchy plujki, które wędkarze wykorzystują jako przynętę.

Następnie uczniowie uczestniczyli w warsztacie  „Kreatywna entomologia z dr Muchą”.  W rolę dr Muchy wcieliła się p. Elżbieta Zduńczyk. Na zajęciach uczestnicy mogli pofantazjować na temat wyglądu owadów. Drugie warsztaty poprowadziła p. Anna Stępniewska jako dr Biedronka i zarządziła na początek polowanie na kropki, które zgubiła biedronka siedmiokropka  i trzeba było je odnaleźć . Po czym  uczniowie  sprawdzili  swą wiedzę o owadach rozwiązując ciekawy  test. Impreza była bardzo udana. Uczestnicy szczególnie pokochali pluszowe biedronki, które służyły za dekorację i nie chcieli się z nimi rozstać.  Na koniec zostali obdarowani pamiątkową drewnianą biedronką oraz słodkim łakociem.

Zobaczcie jak było :)