2014 eko m

Realizacja programu „Warszawska ENERGIA – od poznania do EKO-działania” w warszawskich przedszkolach i szkołach podstawowych w roku szkolnym dobiegła końca. Od 28 maja dzieci uczestniczące w programie prezentowały efekty programu:

 

- 4 czerwca w Galerii Młodych Twórców „Łazienkowska” przedszkolaki zaprezentowały makiety przedstawiające „PRZEDSZKOLE Z ENERGIĄ”,

- uczniowie klas 1-3 zrealizowali wszystkie zadania i wypełnili „Przewodniczki Świetlika” oraz pochwalili się swoją wiedzą podczas gry terenowej „STRAŻNICY ENERGII”, która odbyła się 28 maja, w Miasteczku Przyrody MDK na ul. Fabrycznej 1/3,

- uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych podczas dwóch SEMINARIÓW BADACZY ENERGII (odbyły się: 29 maja w ZS nr 113 i 5 czerwca w SP nr 32) zaprezentowali bardzo szczegółowe wyniki badań terenowych i swoje działania w środowisku, zilustrowane bogatą dokumentacją fotograficzną, w formie prezentacji multimedialnych oraz posterów; w trakcie seminariów uczniowie poznawali instalacje OZE, działające w obu placówkach oraz obejrzeli fantastyczny pokaz „Skąd się biorą kolory -energia światła” w wykonaniu animatora Centrum Nauki Kopernik. 

Nauczyciele bardzo wspierali dzieci, dbając o to, by przedstawiły podczas podsumowań i prezentacji na forum swoje wnioski, a także pomysły na to, co moglibyśmy wszyscy wspólnie zmienić, by zużywać mniej zasobów środowiska.

Podczas konferencji w Młodzieżowym Domu Kultury na Łazienkowskiej, która odbyła się 11 czerwca, zostały zaprezentowane efekty realizacji całego programu w warszawskich placówkach oświatowych. Nauczyciele podzielili się swoimi doświadczeniami z realizacji programu i mieli również okazję, by podpatrzeć, jak ciekawie przeprowadzić proste eksperymenty oraz jakie pomoce warto mieć w swojej pracowni.

W programie „Warszawska ENERGIA – od poznania do EKO-działania” w roku szkolnym 2013/14 uczestniczyło 27 przedszkoli i 44 szkoły podstawowe (20 klas z poziomu 1-3 oraz 26 grup (klasy, koła zainteresowań) z poziomu 4-6, reprezentując wszystkie dzielnice Warszawy. Łącznie w programie uczestniczyło prawie 2000 dzieci.

Autorkami programu „Warszawska Energia – od poznania do EKO-działania” są:
Program dla przedszkoli – Jadwiga Dybysławska
Program dla klas 1-3 szkoły podstawowej – Ewa Pytlak
Program dla klas 4-6 szkoły podstawowej – Honorata Waszkiewicz.
Realizacja programu koordynowana jest przez Młodzieżowy Dom Kultury im. Wł. Broniewskiego, we współpracy z Biurem Infrastruktury Urzędu m. st. Warszawy.

Honorata Waszkiewicz
Koordynator programu
Dyrektor MDK Łazienkowska

 

Zobacz zdjęcia z realizacji programu zamieszczone w naszej galerii:

http://www.mdk.waw.pl/index.php/galeria-foto-video/437-warszawska-energia-od-poznania-do-eko-dzialania