WOLNA AKADEMIA to interdyscyplinarny projekt edukacyjno-artystyczny, którego głównym celem jest zachęcanie i wspieranie młodych zdolnych ludzi ze szkół ponadpodstawowych w obszarze rozwijania ich artystycznych talentów i umiejętności, poprzez cykl spotkań warsztatowych na ASP i w Galerii Młodych Twórców na Łazienkowskiej.

Dzięki otwartości Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, młodzi ludzie mogą podpatrywać starszych kolegów, poczuć klimat artystycznej uczelni, zobaczyć jak wygląda „twórcza praca” od kuchni, zrealizować projekt pod okiem wykładowców Akademii. Projekt ten „oswaja” młodych ludzi z rytmem pracy i nauki na uczelni artystycznej. Są to projekty o charakterze wielodziedzinowym, gdzie obok wizualnych kwestii w najróżniejszych formach i technikach, ważnym elementem staje się także słowo.

Efektem całorocznych działań słuchaczy Wolnej Akademii są prace, które powstają w ciagu roku szkolnego i zostają zaprezentowane w formie wystawy, m.in. w Galerii Młodych Twórców Łazienkowska w Warszawie. Pomysłodawcą projektu jest prof. ndzw dr hab. Artur Krajewski z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Koordynatorzy projektu to: Marta Olbryś (Galeria Rozwijania Talentów i Umiejętności MDK Łazienkowska) i Ireneusz Jankowski (Liceum im. M. Cervantesa). W ramach Wolnej Akademii odbywają się także spotkania z Mistrzami. Pierwszym Gościem był Rafał Olbiński – malarz, grafik, wybitny przedstawiciel tzw. polskiej szkoły plakatu, kolejnym aktor Borys Szyc, którego mama była absolwentką ASP w Krakowie.

W roku szkolnym 2019/2020 odbyła się w ramach tego projektu pierwsza wystawa zbiorowa, na której zaprezentowało się sześć uczennic z warszawskiego LO im. M. Cervantesa. Wernisaż wystawy „Warszawa. Moje Miasto” został pokazany w Galerii Młodych Twórców na Łazienkowskiej 25 lutego 2019 r.

W roku szkolnym 2020/2021 miała miejsce druga wystawa zbiorowa, na której zaprezentowały się trzy uczennice z LO im. M. Cervantesa. Wystawa „TY-Pandem-Ja” została otwarta 12 maja 2021 r. W 2022 odbędzie się trzecia edycja projektu. Obecnie, w trakcie przygotowań jest wystawa pod hasłem "Mój Świat", której wernisaż odbędzie się w czerwcu przyszłego roku.

• 2021_wolna-1
  • 2021_wolna