Jeśli przy mroźnej pogodzie chcielibyście się trochę rozgrzać, to najlepiej zajrzeć do MDK-u na Łazienkowską 7. Już od poniedziałku, 22 stycznia, można podziwiać patchworki wykonane z kolorowych afrykańskich tkanin typu african wax print. W środę, 24 stycznia, o godzinie 12.00 odbędzie się uroczyste mierzenie największego patchworku uszytego w Polsce z bawełnianych tkanin typu african wax print. Obecnie największa w Polsce mozaika tekstylna ma wymiary: 5,03 m x 3,02 m, a jej powierzchnia to 15,19 metrów kwadratowych. Ciekawe czy patchwork powstały w MDK-u pod kierunkiem Anny Karcz pobije ten rekord? Warto się o tym osobiście przekonać.

Od 25 stycznia zapraszamy do oglądania wystawy „Afrykańskie kangi”, przygotowanej przez Fundację Edukacji Międzykulturowej, na której prezentowane będą tradycyjne tkaniny z Afryki Wschodniej. Jakie są typowe wzory? Co oznaczają napisy na kangach? Czy współczesna moda sięga po kangi? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie oglądając oryginalne tkaniny i zdjęcia, a wystawa będzie świetną okazją, by poznać historię i zastosowanie tych tkanin.

A już od 5 lutego zapraszamy na Tydzień Afrykański. Codziennie, od poniedziałku do piątku w godzinach 17.00-19.30, mamy dla Was mnóstwo inspirujących działań. Działania są przeznaczone dla dzieci i młodzieży, ale również starsi znajdą coś ciekawego dla siebie.

Poniedziałek 5.02.2024 r.

17.00 - 17.15 Powitanie i zaproszenie do udziału w Tygodniu Afrykańskim.

17.15 - 17.30 Geografia Afryki w pigułce.
Anna Karcz - koordynatorka Festiwalu Kolory Afryki.

17-30 - 18.15 Geologiczne ciekawostki Afryki.
dr Agnieszka Marcinowska z Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego i Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego.

18.30 - 19.30 Afryka kolebką makijażu - warsztaty.
dr Agnieszka Marcinowska z Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego i Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Wtorek 6.02.2024 r.

17.00 - 18.30 Opowieści o florze Afryki.
Antonia Batko - biolożka i botaniczka, wieloletnia nauczycielka przyrody i biologii, autorka zajęć przyrodniczych „Teatr Przyrody”.

18.45 - 19.00 Fauna Afryki - warsztaty.
Anna Karcz - instruktorka tkaniny artystycznej, absolwentka Wydziału Geografii UW.

Środa 7.02.2024 r.

17.00 - 18.00 Motywy afrykańskie w grafice - warsztaty: zabawy graficzne na tkaninie.
Katarzyna Świder-Kędzior - artystka i pedagog, zajmuje się ceramiką, grafiką użytkową i artystyczną.

18.00 -19.00 Zabawy muzyczne inspirowane afrykańskimi rytmami.
Karolina Starzak - instruktorka tańca sportowego, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego.

Czwartek 8.02.2024 r.

17.00 - 19.00 Opowieści tingatinga -warsztaty literacko-plastyczne.
Agnieszka Dziarmaga-Czajkowska - etnolog, absolwentka Instytutu Krajów Rozwijających się, pomysłodawczyni pakietu edukacyjnego „Afryka dla najmłodszych”, założycielka Fundacji Edukacji Międzykulturowej, Agnieszka Trepkowska - nauczyciel i edukator projektów artystycznych, trzykrotna laureatka Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej.

19.15 - 19.30 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie patchworków: ''Kolory Afryki".
Anna Karcz - instruktorka tkaniny artystycznej, absolwentka Wydziału Geografii UW.

Piątek 9.02.2024 r.

17.00- 19.00 African wax print - tkaniny pełne znaczeń, opowieść o zawiłej historii tych kultowych afrykańskich materiałów, o łączeniu tradycji z nowoczesnością, o swojej niesłabnącej popularności, o deseniach i co można z tych tkanin wyczarować.
Monika Bryzek - z wykształcenia historyk sztuki, z pasji antropolog afrykanista, dyplomowana tkaczka, absolwentka Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego, współtwórczyni inicjatywy Ufundi, członkini zarządu Fundacji Edukacji Międzykulturowej

19.30 – Finisaż wystawy patchworków Anny Karcz.

 

UWAGA! WSTĘP NA WSZYSTKIE AKTYWNOŚCI JEST BEZPŁATNY, ale OBOWIĄZUJĄ ZAPISY. Zapisy na Festiwal „Kolory Afryki” prowadzi nauczycielka MDK, Marta Olbryś: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Organizatorami Festiwalu są Młodzieżowy Dom Kultury im. Władysława Broniewskiego oraz Fundacja Edukacji Międzykulturowej.