2016 12 20 koledyW tym roku w magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia wprowadzał wszystkich zorganizowany z wielkim rozmachem świąteczny kiermasz „Otwórzmy serca”. Przepiękne ozdobne przedmioty oraz torebki do pakowania prezentów wykonali uczestnicy zajęć ceramicznych w Pracowni Krakle, zajęć plastycznych i sztuki dekorowania oraz dzieci z klasy IIIa ze Szkoły Podstawowej nr 132. Nasi goście zaproszeni na Rodzinny Wieczór Kolęd z zachwytem nabywali te cudeńka na prezenty dla swoich bliskich i hojnie zasilali puszkę wolontariuszki Wspólnoty Sant’Egidio Warszawa, która dzięki zebranym funduszom zorganizowała Wigilię dla Ubogich i Bezdomnych.

Szymon Hołownia tak na FB relacjonuje to wydarzenie: Dzisiaj (23.12) na Wigilii wszyscy goście, ponad 400 osób: bezdomni, seniorzy, ubodzy, ludzie z powikłanymi losami, byli traktowani jak prezydent i premier: każdy miał na stole bilet ze swoim imieniem i nazwiskiem, każdy był osobiście witany, odprowadzany do stołu i "rozpłaszczany". Wolontariusze - kelnerzy (wśród których było też kilku uchodźców z Syrii i Erytrei) dbali, żeby absolutnie niczego im nie brakowało. Każdy mógł poprosić Mikołaja o co chciał, a ten w miarę możliwości spełniał prośby o ciepłe buty, o duży sweter, o kurtkę...
To był po prostu DOBRY wieczór... Chór śpiewał pięknie, jedzenie smakowało, kardynał błogosławił, pani prezydent Warszawy reprezentowała miasto, Rzecznik Praw Obywatelskich – państwo (on naprawdę jest zawsze w takich sytuacjach obecny i pomocny) (…)
Znam Sant'Egidio na tyle, że wiem, że to nie organizatorzy dobroczynnych eventów, oni są z ubogim na dobre i na złe, codziennie, co tydzień, na życie. Oni naprawdę są ich braćmi i siostrami (…)

Cieszymy się, że dołożyliśmy swoją „kropelkę DOBRA” do tej wspaniałej inicjatywy i dziękujemy za ten piękny pomysł naszym nauczycielkom: pani Kasi Świder-Kędzior, pani Eli Kossakowskiej i pani Iwonie Antos.
Do pomagania potrzebującym rodzinom zachęcała również wolontariuszka Fundacji Family for family, z którą nawiązaliśmy współpracę podczas zeszłorocznego Festiwalu Sąsiedzkiego „Wespół w zespół dla Solca”.

Rodzinny Wieczór Kolęd rozpoczęła dyrektor Honorata Waszkiewicz przekazując wszystkim najlepsze życzenia i zachęcając do dzielenia się dobrem z innymi nie tylko w okresie świąt. W świątecznym repertuarze wspaniale zaprezentowały się nasze grupy artystyczne i zespoły: rozśpiewane Campanello (przygotowane przez panią Lenę Smolińską), Fasolki (przygotowane przez panią Natalię Ostrowską) i soliści z Orkiestrą Gitarową (przygotowani przez panią Agnieszkę Zielińską) oraz roztańczone Roe Dance Crew, Roe Kiddiz i Street Dance (przygotowane przez panią Karolinę Starzak). Piękną scenerię koncertu i wyjątkowy nastrój tworzyły zimowe dekoracje wykonane w Pracowni Rysunku i Malarstwa pod okiem pani Renaty Tuszyńskiej-Michałowskiej, prezentacja multimedialna oraz pokaz animowanych kartek świątecznych wykonanych w Pracowni „Przygoda z filmem” pod kierunkiem pani Kasi Kasztelowicz. Tajemniczości dodawało odpowiednio dobrane oświetlenie i nagłośnienie imprezy przez panią Olę Kośkę. Wszyscy występujący otrzymali drobne upominki od Mikołaja, w tej roli świetnie zadebiutował – Jędrek Truszkowski (prywatnie syn pana Tomka Truszkowskiego, który utrwalił ten wyjątkowy wieczór na pięknych fotografiach – dziękujemy).
Dopełnieniem wieczoru były gorące wspomnienia z wakacji, uczestnicy obozu CAMP’art w Małem Cichem podzielili się swoimi wrażeniami w formie dynamicznego pokazu zdjęć, przerywanego co chwila wybuchami śmiechu i komentarzami. Wcześniej przed koncertem w holu przy galerii otworzyliśmy wystawę zdjęć autorstwa Jarosława Siwka. Są to piękne portrety uczestników obozu w strojach góralskich oraz fotoreportaż, jak było i co się działo.
Tak interesująca prezentacja zdjęć podczas koncertu oraz wystawa zachęciły dzieci do wyjazdu na kolejny letni obóz artystyczny – tym razem nad Jeziorem Selmęt Wielki koło Ełku. Pani Karolina Starzak i pani Kasia Świder-Kędzior planują dwa turnusy, bo chętnych mnóstwo! Zapraszamy!

Ten grudniowy wieczór był pełen wrażeń: kiermasz ozdób świątecznych, piękny koncert, wspólne śpiewanie i wspominanie wakacji – całość koordynowała pani Kasia Kryczka. Było bajkowo, rodzinnie, wspaniale! Dziękujemy wszystkim gościom za liczne przybycie, za wszelką pomoc i życzliwość! Bądźcie z nami cały rok!

• DSCN1377
  • _MG_7617