W pędzie ku lepszemu, w pogoni za życiowym sukcesem, gubimy gdzieś po drodze to, co daje radość i siłę - wolny czas w gronie najbliższych i przyjaciół. Dziś już mało kto pamięta czasy zwykłych spotkań rodzinnych, kiedy dzieci, rodzice i dziadkowie mieli przyjemność bycia razem. Choć mamy wielu znajomych i posiadamy wiele rzeczy, coraz częściej czujemy się samotni i zagubieni, nawet w obecności najbliższych. Naszym najlepszym przyjacielem zaczyna być telewizor lub komputer. Wielu z nas z pewnością chciałoby zmienić tę sytuację i zbliżyć się do siebie, ale nie wiemy, od czego zacząć.

I tu, naprzeciw tym potrzebom, wychodzi Młodzieżowy Dom Kultury, proponując projekt „Razem raźniej”. Do jego realizacji zaproszeni są ci, którzy chcą spędzać czas razem. Specjalnie dla nich organizujemy imprezy, które dają możliwość wspólnej międzypokoleniowej pracy i zabawy. Dzieciom - dają szansę na rozbudzenie ciekawości świata, nauczenie się nowych rzeczy i rozwijanie talentów. Rodzice i dziadkowie towarzyszą dzieciom i wspierają je, a także mają okazję zaprezentować swoje umiejętności. Dzięki tym spotkaniom mali i duzi lepiej się rozumieją.

Nasze imprezy związane są przede wszystkim z polską tradycją i zwyczajami, ale nie tylko. Propagujemy również wiedzę o innych kulturach. Staramy się, by prócz dobrej, wspólnej zabawy uczestnicy imprez wynosili nową wiedzę i umiejętności oraz inspiracje do dalszych wspólnych spotkań. W przygotowania i realizację imprez włączeni są rodzice uczestników zajęć MDK.

 

Cele projektu:

  • Integracja międzypokoleniowa uczestników zajęć i ich rodzin - propagowanie wspólnego przeżywania radości.

  • Poszerzanie wiedzy i rozwijanie zainteresowań dzieci i młodzieży.

  • Pobudzanie wyobraźni, rozwijanie zdolności i umiejętności uczestników.

  • Zachęcenie do twórczego, aktywnego wypoczynku.

  • Wdrażanie dzieci w życie społeczne. · Integracja środowiska lokalnego.

 

Sposób realizacji:

Program składa się z cyklicznych imprez dla dzieci i młodzieży i dla ich rodzin oraz spotkań dla rodziców chętnych wesprzeć organizacyjnie poszczególne imprezy:

Święto Szarlotki - spotkanie w ciepłej, rodzinnej atmosferze, z pachnącą cynamonem szarlotką i filiżanką dobrej herbaty. Tu można pochwalić się umiejętnościami kulinarnymi oraz wiedzą o jabłkach i ogólnie o zdrowym odżywianiu. Ponadto w programie są: degustacje własnoręcznych wypieków i potraw z jabłek, wymiana przepisów, kawiarenka szarlotkowa, warsztaty plastyczne i popisy artystyczne tych, którzy lubią śpiewać i grać. W czasie Święta można też wziąć udział w grze miejskiej. Co roku nasze spotkanie ma inny temat. Raz jest to zdrowy styl życia i olimpiada jabłkowa, innym razem ciekawostki Powiśla, znane postacie z sąsiedztwa, teatr, czy literatura dla dzieci. Co roku pragniemy, by szarlotkowe spotkanie było do końca nieprzewidywalne i pełne pozytywnych wrażeń.

Bal Andrzejkowy – to czas wróżb, konkursów i magicznych zdarzeń, niepowtarzalna okazja, by stanąć przed „ustami prawdy” i dowiedzieć się, co nas czeka w najbliższej przyszłości. Czasami na balu zjawiają się wiedźmy i siejąc postrach, wciągają śmiałków do szalonego tańca, a potem przepowiadają przyszłość z kryształowej kuli. Można również poznać wróżby z innych kręgów kulturowych, np. z Chin, wykonać lampiony i nauczyć się pisać znaki chińskiego alfabetu, no i oczywiście pobawić się przy muzyce innych kultur (organizowany do 2012 r.).

Rodzinne Święto "Katarzynkowe Pierniczki" - na rozgrzewkę można pobuszować w aromatach piernikowych przypraw, obejrzeć, dotknąć, zdegustować, a następnie mieszać, ugniatać, wałkować, ozdabiać. W czasie spotkania uczestnicy poznają dzieje pierniczków, samodzielnie zagniatają ciasto, ozdabiają aromatyczne "Katarzynki". To święto dla tych, co lubią cukiernicze przygody, korzenną słodycz pierniczków i spędzanie czasu razem, ale nie tylko. W każdym spotkaniu jest czas na coś niespodziewanego (nowa propozycja - listopad 2013 r.)

Spotkanie z Mikołajem – to czas intensywnych działań. Gdy oczekujemy na Mikołaja zawsze coś niespodziewanego może się zdarzyć. Warto wtedy być przygotowanym na wszystko. Zaśpiewać kolędę, powiedzieć wiersz, a może komuś pomóc. Na cześć Mikołaja odbywa się koncert, ale aby po nim znakomity gość wręczył nam prezent, warto coś zrobić dla innych. W zamian za przygotowanie pięknych ozdób choinkowych, uszczęśliwiony Mikołaj wręczy każdemu z dzieci miły prezencik. Choinkowe cudeńka zrobione w czasie spotkania, wręczy tym, których najbardziej ucieszą, rozjaśniając ubogie święta.

Spotkanie z Gwiazdką – niepowtarzalna okazja do wspólnego, rodzinnego przygotowania ozdób choinkowych i świątecznych smakołyków. Tu każdy, mały i duży, może wyczarować prawdziwe cuda, które ozdobią choinkę i wykonać piękne karty świąteczne według oryginalnych wzorów. Kiedy z wizytą zjawią się Anioły i Mikołajowie, śpiewamy kolędy i składamy sobie życzenia (organizowane do 2012 r.).

Święto Babci i Dziadka – na to spotkanie zapraszamy wszystkie pokolenia. Chcemy, by ten czas pozwolił im cieszyć się z bycia razem. Czy to koncert, czy warsztaty, w powietrzu wiruje poczucie, że to spotkanie dla osób najważniejszych na świecie. Warto zachować w pamięci tę ulotną chwilkę, dlatego chętni mają możliwość stanięcia przed aparatem fotograficznym, który uwieczni całą pozującą rodzinkę. Tą pełną emocji atmosferę okrasza pięknym aromatem bufecik z łakociami (nowa propozycja - styczeń 2014 r.).

Bal Karnawałowy – mnóstwo dobrej muzyki, konkursów, zagadek i zabaw. Każdy bal jest niespodzianką, zarówno dla dzieci jak i dla rodziców, bo co roku ma inny temat: raz jest „Międzyplanetarnym Balem Gwiazd”, „Balem Skrzatów”, a innym razem „Karnawałem w Rio”. Nie sposób się znudzić, zwłaszcza, że większość ozdób i akcesoriów związanych z tematem balu, dzieci i rodzice wykonują wspólnie podczas warsztatów, np. proste instrumenty muzyczne lub przepiękne maski z cekinów i piór (organizowany do 2012 r.).

Debiuty – to doniosła impreza dla dzieci, młodzieży i rodziców. Wszystkie sekcje muzyczne i taneczne, prezentują najnowsze utwory i prezentacje na scenie Teatru Buffo. Rodzice i przyjaciele siedzą na widowni. Przedstawieniu zawsze towarzyszy wiele emocji, bo program wieczoru jest niepowtarzalny. Pracownie plastyczne prezentują swój dorobek w Galerii Młodych Twórców „Łazienkowska” (organizowane w takiej formie do 2012 r., obecnie w formie prezentacji osiągnięć uczestników poszczególnych rodzajów zajęć )

Spotkanie Wielkopostne – to okazja na głębsze poznanie tradycji i obrzędowości, która zapowiada nadejście Świąt Wielkiej Nocy. Uczestnicy mają możliwość robienia palm i ozdób uświetniających tradycję zbliżających się świąt (nowa propozycja - kwiecień 2014).

Spotkanie z Zajączkiem – to spotkanie poświęcone tradycjom Świąt Wielkiej Nocy. Rodzice i dzieci mają okazję przygotować karty świąteczne, pisanki, ozdoby do koszyczka i spróbować łakoci (organizowane do 2012 r.).

Piknik na Powiślu – jest to ostatnia impreza przed wakacjami, podsumowuje cały rok działalności placówki. Odbywa się w plenerze, na terenie bazy edukacji kulturalno-przyrodniczej MDK, „Miasteczko Przyrody” przy ul . Fabrycznej 1/3. Na scenie swoje osiągnięcia przedstawiają uczestnicy zajęć MDK i zaproszeni goście, np. wolontariusze z różnych krajów świata, czy uchodźcy. Jest to okazja do zapoznania się z kulturą ich krajów i wzięcia udziału w organizowanych przez nich zabawach i konkursach. Piknik to również czas na Święto Truskawki: wszyscy zajadają się pachnącymi latem owocami, przynoszą ciasta pełne truskawek i inne łakocie o truskawkowym smaku. Dzieci i dorośli biorą udział w grach, zabawach i warsztatach utrzymanych w truskawkowym klimacie.

Agnieszka Lepianka - autorka projektu i koordynator jego realizacji