2016 09 art architektira 01Dzieci uwielbiają budować z klocków, projektować domy i stroje dla lalek. Ale po co im zajęcia... budowania z klocków w Młodzieżowym Domu Kultury?

O edukacji plastycznej czy muzycznej dzieci i młodzieży słyszał każdy, ale o architektonicznej wciąż niewielu. A przecież jej elementy zostały wpisane do podstawy programowej nauczania ogólnego już w 2009 roku.

Równie niewielu wie, że nasz MDK jest prekursorem takich zajęć dla dzieci i to nie tylko w Warszawie! Pierwszy regularny cykl warsztatów, łączący zagadnienia z architektury i dziedzin pokrewnych, zatytułowany Podróże Młodych Architektów pojawił się u nas w 2006 roku. W roku 2008 rozpoczęły się zajęcia z architektury wnętrz. Obecnie posiadamy trzy pracownie związane z tematyką projektowania architektonicznego: Hamak w Miasteczku Przyrody oraz Pracownie: Dekorowania, Architektury i Scenografii na Łazienkowskiej. Zajęcia prowadzą specjaliści – nauczyciele, a równocześnie osoby przez wiele lat zawodowo związane z projektowaniem architektonicznym.

Jako dorośli, chcemy mieszkać i pracować w pięknym i przyjaznym otoczeniu. Kupujemy mieszkania na „ekologicznych osiedlach”, które z ochroną środowiska i ekologią mają niewiele wspólnego. Nie zawsze potrafimy ocenić, czy jakieś miejsce jest przyjazne do życia rzeczywiście...czy tylko dzięki potędze marketingu firmy deweloperskiej.

Architektura to dziedzina, która łączy zagadnienia z wielu przedmiotów szkolnych: matematyki, techniki, sztuki, ale także przyrody, geografii i historii. Architekt nie może przecież (a przynajmniej nie powinien) tworzyć budynku bez znajomości lokalnych wartości miejsca, dla którego projektuje, czy bez uwzględnienia potrzeb jego użytkowników.

Dajmy szansę dzieciom, żeby posiadły taką użyteczną wiedzę już w wieku szkolnym. Nie zakładamy, że wszystkie dzieci, które będą uczestniczyć w naszych warsztatach staną się architektami czy projektantami. Mają natomiast szansę stać się ludźmi wrażliwymi na piękno i dobrą formę w sztuce, w krajobrazie miasta, bardziej świadomymi wartości najbliższego otoczenia, umiejącymi zainicjować pozytywne zmiany w środowisku lokalnym, według wspólnych potrzeb, czy chociażby dobrać kolor elewacji domu, w którym zamieszkają.

Poprzez wyrobienie smaku estetycznego, zdolności manualnych, wyobraźni przestrzennej uczymy warsztatu plastycznego, który stanowi bardzo dobrą bazę w nauczaniu młodszych dzieci. Jednak zajęcia są dla dzieci przede wszystkim świetną zabawą, wypełnioną grami i eksperymentami z konstruowaniem.
Zapraszamy dzieci na zajęcia:

Pracownia Hamak – prowadząca: Anna Wróbel-Johnson (dwie grupy wiekowe: 6-9
i 10-14 lat)
Pracownia Dekorowania oraz Architektury i Scenografii – prowadząca: Elżbieta Kossakowska (grupy wiekowe: 7-14 lat i 15-20 lat)

Natomiast klasy szkolne i starsze grupy przedszkolne zapraszamy na zajęcia warsztatowe do Pracowni Hamak – opis zajęć i kontakt do nauczyciela w zakładce „warsztaty dla szkół”.

 Anna Wróbel-Johnson

 

2016 09 art architektira 04