HEADER

Zapraszamy na godz. 12.30

Spotkanie odbędzie się w auli  II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego

ul. Myśliwiecka 6

Więcej informacji: http://ptaki.akcjalokalna.org/ptasia-akademia-2016/12-czerwca-pozywienie-seks-i-legi-czyli-wszystko-o-ptakach/

12 czerwca  w Ptasiej Akademii  dr Andrzej  Kruszewicz opowie dlaczego w świecie ptaków to samce są piękniejsze. Profesor Marek Kozłowski, entomolog, przedstawi  trwające ponad 150 milionów lat partnerstwo owadów i ptaków. Agnieszka Czujkowska, kierownik Ptasiego Azylu i wet-ptakolub zajmie się różnorodnymi strategiami lęgowymi ptaków. Będzie o wyborze partnerki, budowie gniazda i wychowywaniu młodych.

W świecie ptaków, odwrotnie niż u ludzi, to samce są bardziej strojne. Natomiast, podobnie jak u nas, samiczki dokonują wyboru partnera. Czasem jest to partner na jeden sezon, czasem na wiele lat. Chociaż nieskazitelna monogamia i wierność ptaków stanowi raczej nasz ludzki wymysł… W ich świecie chodzi o skuteczne przekazanie genów i to jest nadrzędnym celem wyboru partnera. Jeśli opłaca się być wiernym – tak jak u łabędzi, gęsi, żurawi i dość często (ale nie zawsze) u bocianów, to ptaki starają się być wierne. Wierność u ptaków istnieje więc, ale tylko wtedy gdy trud złożenia jaj jest na tyle duży, iż zdrada się nie opłaca. Jeśli natomiast lepszą strategią jest wychowywanie młodych pochodzących np. od dwóch samców, to właśnie tak się dzieje. Dobrym przykładem są tu chociażby muchołówki , płochacze pokrzywnice, czy piękne podróżniczki - takie słowiki z błękitnymi śliniaczkami.

Ptasia Akademia jest cyklem wykładów i wyjazdów, których głównym motywem są ptaki. Zbieramy wokół siebie pozytywnych warszawiaków, aby obudzić w nich szacunek i zainteresowanie życiem ptaków w mieście i wokół miasta.

  çma p épawik internet     péast brzozowiecinternet